آب آهک

آب آهک

آب آهک چیست

آب آهک یا شیره آهک که به لاتین Limewater نام دارد محلولی تهیه شده از آهک هیدراته و آب معمولی است. آب آهک محلول سفید رنگ هیدروکسید کلسیم می باشد که از نظر شیمیایی دارای فرمول Ca(OH)2 است. آب هیدراته برخلاف آهک زنده ، در آب نامحلول بوده و پس از گذشت مدت زمانی ، میزان اندکی از آن در آب حل می گردد و مابقی ، ته نشین خواهد شد. با این حال می تواند ویژگی های مد نظر را در آب ایجاد کند. آب آهک مورد استفاده در صنایع و پخت و پز ، مایعی آب مانند و کاملا زلال و شفاف است که خاصیت قلیایی داشته و طعمی تلخ و گس کننده دارد.

جدول مشخصات فیزیکی و شیمیایی Limewater

شکل ظاهریمحلول آب مانند و شفاف با بوی شبیه خاک
فرمول شیمیاییCa(OH)2+H2O
مزهطعم گس و تلخ
ویژگی شیمیاییدارای خاصیت قلیایی

کاربرد آب آهک چیست

تصفیه آب آشامیدنی

محلول تهیه شده از آهک هیدراته به دلیل دارا بودن یون کلسیم ، می تواند آب آلوده به یون های دیگر مانند یون منگنز و نیترات را تصفیه نماید. آب موجود در طبیعت به دلیل مصارف صنعتی و استفاده از زیاد از کود های شیمیایی ، معمولا خاصیت اسیدی پیدا می کند که برای نوشیدن انسان مناسب نیست. آب آهک با دارا بودن خاصیت قلیایی ، می تواند پی اچ آب اسیدی را افزایش داده و اسیدی بودن آن را خنثی کند.

مواد خوراکی و غذائی

محلول تهیه شده از آهک در ایران و بسیاری از کشور ها برای طبخ خوراکی های مختلف استفاده می شود. در کشور ما از این ماده جهت پخت مربای انجیر ، کدوحلوایی و … استفاده می کنیم و در سایر کشورها برای تهیه پاپ کرن ، چیپس و خوراکی های سنتی کاربرد دارد.

مصارف هنری

آب آهک به عنوان حلال پلاستر در نقاشی آب رنگ بکار می رود. این محلول در زبان انگلیسی با نام Whitewash هم معروف است و برای سفید کاری بسیار مناسب است.

کاربرد های صنعتی

محلول آب آهکی نقش مهمی در حفظ سلامت محیط زیست دارد. این ماده جاذب گاز های سمی است که در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی تولید می شود. از محلول آهک در دودکش کارخانجات برای سولفور زدایی و جذب آلایندگی ها استفاده می کنند. این ماده خاصیت میکروب کشی دارد به همین دلیل در صنایع پرورش دام و طیور ، برای ضدعفونی سالن مرغداری و گاوداری و استخر های پرورش ماهی و آبزیان بکار می رود.

طرز تهیه آب آهک

برای تهیه این محلول به منظور پخت و پز ، باید حتما از آهک خوراکی استفاده شود. آهک خوراکی در واقع آهک هیدراته با فرمول هیدروکسید کلسیم است که به خوبی تصفیه شده و فاقد هر گونه مواد سمی و زیان آور باشد. همچنین توجه داشته باشید که آب آهک باید فاقد آهک باشد و در واقع فقط خواص این ماده در آب وجود خواهد داشت.
طرز تهیه آن به صورت است که مقدار یک کیلوگرم آهک خوراکی را در یک و نیم لیتر آب آشامیدنی ریخته و حل می کنیم. ابتدا محلول سفید رنگ و شیر مانندی ایجاد می شود اما پس از گذشت چند ساعت ، آهک کاملا ته نشین شده و آب زلال روی آن قرار می گیرد. حال باید آب را از آن جدا کنیم به طوری که اصلا آهک سفید رنگ ته نشین شده در آن وجود نداشته باشد. این مایع زلال همان آب آهک مورد نظر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!