آهک خوراکی

آهک خوراکی

آشنایی با آهک خوراکی

آهک خوراکی به انگلیسی Food Grade Hydrated Lime  یک ماده معدنی فراوری شده از سنگ آهک می باشد. آهک خوراکی دارای حالت پودری ، رنگ سفید و بسیار خالص است که هیچگونه مواد سمی و زیان آور برای سلامت انسان در آن وجود ندارد. با وجود اینکه آهك خوراكي به صورت مستقیم در مواد غذائی استفاده نمی شود اما به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد ، در پخت خوراکی ها بکار می رود. اما واقعا آهک خوراکی چیست؟ این ماده یکی از ترکیبات فراوری شده از سنگ آهک به نام آهک هیدراته یا هیدروکسید کلسیم می باشد که به خوبی خالص سازی و تصفیه شده است. از نظر شیمیایی خاصیت قلیایی داشته و فرمول ساختاری آن به صورت Ca(OH)2 می باشد. این ماده در کشور های مختلف نظیر ایران ، آمریکا ، هند و تایلند برای پخت خوراکی های پر مصرف بکار می رود.

آب آهک چیست و چطور بدست می آید

آب آهک یا شیره آهک یک مایع سفید رنگ است که از ترکیب آب و آهک بدست می آید. آب آهک خوراکی خاصیت قلیایی دارد و از آن برای طعم دار کردن ، حفظ پروتئین خوراکی ها و حفظ شکل ظاهری میوه ها پس از پخت استفاده می شود. البته آهک خوراکی در آب حل نمی شود و پس از مدتی ته نشین خواهد شد اما خواص مورد نظر را به آب منتقل می نماید.

خواص و مضرات آهک خوراکی

چنانچه برای مصارف خوراکی از اهک مخصوص استفاده نموده و دستور العمل مصرف آن را رعایت کنید آهک هیچگونه مضراتی به همراه نخواهد داشت. این محصول به خوبی تصفیه شده و مواد زیان آوری در خود ندارد. در کشور ما از آهک خوراکی برای مربا استفاده می شود زیرا شکل اولیه و زیبای میوه ها را پس از پخت به خوبی حفظ می کند. دلیل دیگر استفاده از آهک این است که مانع از دست رفتن پروتئین در اثر حرارت خواهد شد. به دلیل همین خواص آهک خوراکی ، این ماده در سایر کشور ها هم طرفداران زیادی دارد. در ایالت متحده امریکا ، پیش از تهیه پاپ کورن (پف فیل) ، ابتدا ذرت پوست کنده را در آب آهک می خیسانند. یکی از پر طرفدار ترین دسر ها در کشور هند به نام Paan هم با استفاده از آهك خوراكي تهیه می شود. همچنین مردم تایلند هم از آهک جهت پخت نوعی شیرینی سنتی همراه با میوه های گرم سیری استفاده می کنند.

روش تهیه آهک خوراکی در منزل

همانطور که پیشتر گفته شد ، نباید پودر آهک به صورت مستقیم مورد مصرف خوراکی قرار گیرد بلکه آن را در آب ریخته و پس از گذشت مدتی که کاملا ته نشین شد مورد استفاده قرار می دهیم. در این روش مقدار یک کیلوگرم آهک خوراکی را داخل یک لیتر آب می ریزم و چند ساعت زمان می دهیم تا آهک بخوبی ته نشین شود. پس از این مدت ، آب زلال روی آهک را برداشته و استفاده می کنیم. مراقب باشید که به هیچ وجه آهک وارد آب مورد مصرف نشود. آب آهک خوراکی برای تهیه مرباهای مختلف نظیر مربای کدو حلوایی ، تهیه خیارشور و ترشی ، پاپ کرن ، تولید قند و شکر و آب میوه بکار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!