آهک زنده و آهک هیدراته چه تفاوتی دارند؟

آهک هیدراته, آهک زنده,

تفاوت آهک هیدراته و آهک زنده چیست؟

نام های آهک هیدراته : هیدروکسید کلسیم – آهک آبخورده – آهک مرده

فرمول شیمیایی آهک هیدراته : Ca(OH)2

حالت فیزیکی آهک هیدراته : پودری – سفید رنگ – نامحلول در آب

روش تولید آهک هیدراته : خیساندن اکسید کلسیم

 

نام های آهک زنده : اکسید کلسیم – آهک فعال – آبخورده اکتیو

فرمول شیمیایی آهک زنده : CaO

حالت فیزیکی آهک زنده : کلوخه یا میکرونیزه – سفید یا مایل به کرم – واکنش گرمازا با آب

روش تولید آهک زنده : حرارت دادن شدید کربنات کلسیم

آهک از گذشته های دور ماده ای مهم و تاثیر گذار در زندگی انسان بوده و همه اشکال آن مورد مصرف بشر می باشد. به دلیل این که سنگ آهک که در طبیعت شکل گرفته با ناخالصی های گوناگون ترکیب شده است ، انسان به تدریج دریافت که برای مصرف آن باید از روش هایی جهت خالص سازی آهک استفاده نماید. امروزه جهت تولید آهک خالص از کوره های آهک پزی استفاده می شود.

پخت آهک موجب خالص سازی آن از وجود مواد مختلفی نظیر آهن ، منیزیم ، گاز کربنیک و … می شود. آهک پخته شده ، با نام آهک زنده شهرت دارد که همان آهک خالص است و از نظر شیمیایی فرمول مولکولی آن ، اکسید کلسیم می باشد.

سپس برای تولید آهک هیدراته باید از آهک زنده استفاده نمود. در حقیقت آهک هیدراته محصول آهک زنده است که از ترکیب آن با آب تولید می شود. تفاوت اصلی آهک هیدراته با آهک زنده این است که آهک زنده ماده ای بسیار فعال می باشد و دارای فرمول مولکولی ناپایداری است. چنانچه اکسید کلسیم با آب ترکیب شود ، گرمای زیادی ایجاد کرده و شروع به تغییر شیمیایی می کند. در مقابل ، آهک هیدراته دارای ثبات شیمیایی بوده و در صورت ترکیب با آب ، هیچ گونه واکنش خاصی از خود نشان نمی دهد.

تفاوت کاربردی آهک زنده و آهک هیدراته

آهک زنده به میزان بسیار زیادی در جهان برای تولید سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. اما اصلی ترین زمینه مصرف آهک زنده در صنعت ذوب آهن و متالورژی می باشد. اکسید کلسیم بخصوص در کوره های اکسیژن پایه برای حذف ناخالصی های استیل کاربرد دارد. همچنین آهک زنده یک ماده ضدعفونی کننده کاربردی و ارزان قیمت می باشد.

آهک هیدراته اما در صنعت ساختمان به منظور ملات سازی و تولید بلوک کاربرد زیادی دارد. همچنین در صنعت پرورش دام و طیور و شیلات از هیدروکسید کلسیم جهت تغذیه گله و ضدعفونی محل استفاده می شود. آهک هیدراته بر خلاف آهک زنده برای مصرف خوراکی انسان هم مورد مصرف قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!