اکسید کلسیم

اکسید کلسیم

اکسید کلسیم چیست

اکسید کلسیم ماده ای شیمیایی و تهیه شده از سنگ آهک طبیعی است که برای تولید آن ، فرایند های مختلفی صورت می گیرد تا سنگ آهک از فرمول شیمیایی کربنات کلسیم به فرمول اکسید کلسیم تغییر حالت دهد. اکسید کلسیم با ساختار مولکولی CaO در فارسی با نام آهک زنده یا آهک فعال شناخته می شود که از پخته شدن سنگ معدنی تولید می گردد. این ماده به لحاظ شیمیایی دارای پایداری اندکی بوده و در صورت تماس و ترکیب با آب ، یون هیدروکسید تولید می کند که فرایندی گرما زا است.

اکسید کلسیم که همان آهک پخته شده است ، از نظر فیزیکی به صورت سنگ و کلوخه سفید رنگ می باشد و موارد مصرف مختلفی در بخش های ساخت و ساز و تولید مواد شیمیایی دارد. کلسیم اکسید در واقع ، آهک خالص است که مواد ناخالص موجود در آن که در حین شکل گیری در پوسته زمین به آن افزوده شده ، جدا سازی گردیده است.

جدول مشخصات شیمیایی اکسید کلسیم

فرمول شیمیاییCaO
چگالی۳٫۳۴ گرم بر سانتی متر مکعب
Ph۱۲٫۸
وزن مخصوص۵۶٫۰۷۷۴ گرم بر مول
دمای ذوب۲,۶۱۳ سانتیگراد

تولید اکسید کلسیم

برای تولید این محصول ، باید سنگ آهک طبیعی را به دمای ذوب آن رسانید. سنگ آهک نوعی سنک کربنات کلسیم است که خلوص کلسیمی بالایی داشته و سختی متوسطی دارد. این ماده از هزاران سال پیش توسط بشر شناخته شده و برای ساخت و ساز بکار می رفته است. امروزه ما متوجه شدیم که در صورت پخت سنگ آهک ، می توان مواد ناخواسته آن مانند آلومینیوم ، سیلیس و گاز کربنیک را جدا نمود. البته روش حرارت دهی به سنگ آهکی ، میزان حرارت و مدت زمان اعمال آن نقش مهمی  در تولید اکسید کلسیم دارد.

CaCO3 → CaO + CO2

برای تولید آهک روش های مختلفی از گذشته تا به حال وجود داشته است. در یکی از قدیمی ترین روش ها که به روش سنتی تولید آهک هم معروف است و امروزه هم استفاده می شود ، سنگ های آهکی که نسبتا بزرگ می باشند را به صورت لایه لایه و با فاصله اندکی روی هم می چینند. این کار در یک محوطه بسته و چاه مانندی صورت می گیرد. سپس درب محوطه را بسته و حرارت زیادی را با استفاده از نفت ، زغال سنگ و دیگر سوخت ها ایجاد نموده و سنگ ها را برای مدت چندین روز حرارت می دهند تا رفته رفته تجزیه شود.

در روش نوین تولید آهک زنده که به روش صنعتی معروف است ، تفاوت در کوره‌ی مورد استفاده می باشد. کوره های صنعتی می توانند حرارت بسیار بیشتری را تولید نموده و حرارت را به صورت یک نواخت به تمام سنگ ها اعمال می نماید. این کار سبب می شود که بر خلاف روش سنتی ، کیفیت آهک تولیدی به صورت یکدست باشد. مزیت دیگر تولید اکسید کلسیم به روش صنعتی ، فرایند سریع تر آن است که زمان تولید را بجای چندین روز به چند ساعت کاهش داده و میزان محصول را بسیار افزایش می دهد.

کاربرد اکسید کلسیم

صنایع فولاد سازی

برای تولید فولاد از سنگ آهن استفاده می شود که حاوی ناخالصی های مختلفی مانند منگنز است. این ناخالصی ها می توانند انعطاف پذیری فولاد را کاهش داده و آن ار خشک و شکننده کنند. به منظور خالص سازی سنگ آهن در کوره های ذوب ، از پودر آهک استفاده می شود که می تواند ناخالصی های موجود در آهن مذاب را به خود جذب نموده و بعدا آن را به صورت سرباره جداسازی نمود.

ساختمان سازی

آهک دارای سابقه طولانی در امور ساخت و ساز است. از اکسید کلسیم کلوخه ای می توان به عنوان آهک شفته برای زیر سازی بناها استفاده کرد. این ماده در تولید مصالح ساختمانی مختلف از جمله در تولید آهک هیدراته کاربرد دارد.

سیمان

سیمان پر کاربرد ترین ماده مورد مصرف در ساخت و ساز است که از ترکیب چندین ماده مختلف مانند ماسه و آهک تولید می گردد. اکسید کلسیم به عنوان ماده چسبنده ، به میزان بسیار زیادی در تولید سیمان استفاده می شود.

فروش اکسید کلسیم

کارخانه آهک کانی کاو ، با استفاده از روش صنعتی اقدام به تولید اکسید کلسیم می نماید. محصول تولیدی ما دارای خلوص بسیار بالا و کیفیت بی نظیر می باشد. همچنین به علت بهینه بودن شرایط تولید ، برخورداری از تجهیزات پیشرفته و معادن با کیفیت ، قیمت محصول تولیدی در این مجموع بسیار ارزان و رقابتی است. یکی از مزایای قابل توجه این مجموعه ، امکان تولید پودر اکسید کلسیم میکرونیزه می باشد که تولید کنندگان انگشت شماری در کشور دارد. مجموعه این عوامل سبب شده تا بخش زیادی از محصولات ما ، به کشور های همسایه صادر گردد. برای خرید اکسید کلسیم کلوخه و پودری با قیمت مناسب با بخش بازرگانی کانی کاو تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!