بنتونیت رنگبر

بنتونیت رنگبر

خاک بنتونیت رنگبری چیست

بنتونیت رنگبر همان طور که از آن مشخص است به عنوان خاک رنگبری در صنعت تصفیه روغن استفاده می شود. خاک بنتونیت رنگبر برای حذف ناخالصی های موجود در انواع روغن از جمله روغن های معدنی و پتروشیمی صنعتی و روغن های حیوانی و گیاهی خوراکی نظیر آفتاب گردان ، کلزا ، سویا و نارگیل بکار می رود. روغن های رنگبری شده توسط خاک رنگبر در صنایع تولید رنگ ، صابون ، روغن های خوراکی و مصارف صنعتی کاربرد دارد.

بنتونیت رنگبر در تصفیه روغن نقش عامل واسط و ماده منعقد کننده را دارد و پس از تصفیه روغن باید به طور کامل از محصول نهایی جدا شود. بنتونیت نوعی خاک رس حاوی مقادیر زیادی مونت موریلونیت است که به عنوان خاک جاذب هم شناخته می شود زیرا توان فوق العاده چشمگیری در جذب آب و مایعات دارد. برای رنگبری روغن ، بسته به این که چه نوع روغنی باشد و چه میزان ناخالصی در آن وجود داشته باشد ، می توان از نیم درصد تا یک درصد وزنی بنتونیت خاک رس به روغن اضافه کرد.

تاثیر فوق‌العاده چشمگیر خاک بنتونیت در تصفیه روغن

چه نوعی از خاک بنتوینت برای رنگبری مناسب است؟

خاک بنتونیت انواع مختلفی از قبیل بنتونیت سدیمی ، بنتونیت کلسیم دار و بنتونیت پتاسیمی با رنگ بندی های مختلف دارد که هر کدام دارای ویژگی های و کاربرد های محنصر به فردی می باشند. بنتونیت رنگبری می تواند از نوع بنتونیت فعال شده یا بنتونیت معمولی موجود در معادن باشد. بنتونیت های طبیعی به صورت خام و بدون اینکه فراوری خاصی روی آنها انجام شود برای رنگبری روغن بکار می رود. اما در صورتی که بنتونیت را با اسید های معدنی فراوری کنیم ، توان رنگبری آن نیز افزایش پیدا می کند.

 

روش مصرف خاک رنگبر

روش بکار گیری خاک رس بنتونیت رنگبر برای همه انواع روغن به دو روش اصلی به شرح زیر است:

روش فیلتراسیون (صافی)

در این روش ابتدا بنتونیت با اندازه ذرات مش ۲۰۰ را به مدت مشخص و در دمای معینی در داخل روغن مخلوط می کنند تا ذرات ناخالصی و تیره کننده روغن را به خود جذب کند. سپس با استفاده از ذرات بنتونیت در اندازه های متفاوت ، فیلتری لایه ای تهیه می شود که روغن را با عبور دادن از میان آن ، تصفیه می کنند. معمولا اندازه ذرات بنتونیت مورد استفاده در این روش از مش ۱۰ تا مش ۶۰ است.

روش تماسی

این روش بیشتر برای روغن های خوراکی مناسب است و جهت انجام آن ، بهتر است از بنتونیت کلسیمی استفاده شود چون توان جذب یون بیشتری دارد.

هر گونه رنگ تیره و یا ناخالصی در روغن ، چه روغن های خوراک و چه روغن های صنعتی ، قبل از اینکه مورد استفاده قرار گیرند باید از بین برود. برای رنگبری روغن از مواد معدنی و شیمیایی مختلفی استفاده می شود که از جمله آنها می توان به خاک رس بنتونیت و اسید هایی مثل سولفوریک و سیتریک اشاره کرد. بنتونیت برای حذف کدورت و سوختگی ها استفاده می شود و کاربرد اسید ها به منظور حذف نمک ها و صمغ ها است. این روش برای رنگبری انواع مختلف روغن کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!