دولومیت

دولومیت

دولومیت چیست؟

دولومیت Dolomite یا آهک دولومیتی یک سنگ معدنی با فرمول شیمیایی کربنات کلسیم منیزیم و ساختار مولکولی CaMg(CO3)2 است. دولومیت نوعی سنگ آهک و از خانواده سنگ های کربنات کلسیم است به همین دلیل به آن آهک دولومیتی هم گفته می شود. این محصول دارای ساختار کریستالی بوده به رنگ های متنوعی از جمله دولومیت سفید ، صورتی و خاکستری وجود دارد. این ماده نسبت به کربنات کلسیم دارای یک یون مضاعف به نام منیزیم است و مانند دیگر سنگ های کربناته نظیر کلسیت ، سنگ آهک ، سنگ مرمر و … خاصیت قلیایی دارد و با اسید ها واکنش می دهد.

جدول ویژگی های فنی و شیمیایی آهک دولومیتی
فرمول شیمیاییCaMg(CO3)2
رنگسفید ، خاکستری ، صورتی ، قرمز و قهوه ای روشن
سختی بر اساس مقیاس Mohs۴
ضریب شکست نورnω = ۱٫۶۷۹–۱٫۶۸۱ nε = ۱٫۵۰۰
انحلال پذیریقابل انحلال در محلول رفیق اسید کلریدریک

 

دولومیتی شدن به چه معناست

دولومیت نوعی سنگ دگرگونی است که از تغییرات ایجاد شده در سنگ آهک بوجود می آید به همین خاطر به آن آهک دولومیتی می گویند. در مناطقی از زمین که ۳ شرط لازم یعنی عمق کم آب ، شرایط دما و فشار مناسب و همچنین وجود یون منیزیم ایجاد شده باشد ، سنگ آهک و دیگر سنگ های کربناته مثل کلسیت ، دگرگون شده و به دولومیت تبدیل می شوند. این فرایند در علم شیمی با نام دولومیتی شدن یا Dolomitization معروف است.

تشکیل دولومیت همچنین در حوضچه های رسوبی حاوی هیدراتهای گازی ، دریاچه های فوق شور و بی هوازی و در مرداب های شور فوق اشباع که در مناطق مختلفی نظیر ساحل ریودوژانیرو برزیل و بخصوص در بخش های زیادی از خلیج فارس صورت می گیرد. به نظر می رسد Dolomite با کمک باکتری های کاهنده سولفات مثل Desulfovibrio brasiliensis و با واسطه شدن سایر متابولیسم های میکروبی تشکیل می گردد.

 

دولومیت کلسینه چیست

برای فراواری انواع سنگ آهک و خالص سازی آن ، باید سنگ را در دمای بسیار بالایی حرارت دهیم. دمای ذوب سنگ آهک در حدود نهصد تا هزار درجه سانتی گراد است بنابراین در این دما ، شروع به ذوب و تجزیه شدن کرده و مواد ناخالص موجود در آن نظیر گاز کربنیک و آهن جدا می شود. این فرایند را عمل پخت تا کلسینه شدن می نامند. آهک دولومیتی هم به همین روش خالص سازی می شود و آن را دولومیت کلسینه می نامند. بر خلاف آهک معمولی که فرمول آن به صورت اکسید کلسیم تغییر می نماید ، دولومیت عنصر منیزیم خود را حفظ کرده و اکسید کلسیم منیزیم را تشکیل می دهد. آهک دولومیتی تفاوت خاصی با آهک معمولی ندارد و تنها به دلیل دارا بودن یون منیزیم ، خلوص آن کمتر خواهد بود.

 

کاربرد و موارد مصرف

سنگ دولومیت تشابه زیادی به سنگ آهک معمولی دارد و کاربرد های با آهک یکسان است. در صورتی که سنگ آهک و یا کلسیت برای انجام کاری در دسترس نباشد و یا قمیت بالایی داشته باشد ، می توان از آهک دولومیتی برای این منظور استفاده نمود که قیمت ارزان تری دارد. به دلیل رنگ های مختلف و شکل زیبای برخی انواع آن ، به عنوان سنگ زینتی استفاده می شود.

در کشاورزی از این سنگ برای تنظیم pH خاک های اسیدی و منبع تامین منیزیم گیاهان استفاده می کنند. همچنین خاصیت بافر پی اچ سبب شده تا از آن در آکواریوم های آب شور برای کمک به تغییر pH آب استفاده شود.

همان طور که گفتیم ، دولومیت خواصی شبیه به آهک دارد بنابراین از آن در امور ساختمانی و راه سازی ، ذوب آهن و فولاد سازی ، تولید کاغذ و مقوا ، خنثی سازی اسید ها و به عنوان کاتالیزور بهره می برند.

 

قیمت فروش دولومیت

کارخانه تولید آهک و کربنات کلسیم کانی کاو ، بزرگترین تولید کننده انواع سنگ آهک ، دولومیت ، کلسیم کربنات و پودر سنگ مورد استفاده در صنایع ساختمانی ، بهداشتی ، خدماتی است. برای خرید دولومیت خام و کلسینه با بخش بازرگانی کانی کاو تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!