زاج سبز

زاج سبز

زاج سبز چیست

زاج سبز نام فارسی یک ترکیب شیمیایی به نام سولفات آهن Iron sulfate یا فروس سولفات ferrous sulfate است. زاج سبز یا سولفات آهن ۲ ظرفیتی کاربرد های متعددی در کشاورزی ، تولید مکمل های خوراکی ، تصفیه آب و تولید رنگ دارد. این ماده از نظر ظاهری به صورت کریستال های ریز و درشت سبز رنگ است که به راحتی و به میزان زیادی در آب حل می شود. همچنین فرمول شیمیایی آن FeSO4 است.

زاج سبز را در قدیم با نام توتیا یا زنگار هم می شناختند. این ماده یک مکمل آهن بسیار رایج است که برای تامین آهن مورد نیاز کودکان ، زنان باردار و ورزشکاران استفاده می شود. این مکمل آهن برای افرادی که قدرت کمی در جذب آهن دارند و یا برای درمان مشکلاتی نظیر قاعدگی شدید ، بارداری ، همودیالیز یا رژیم غذایی کم آهن استفاده می شود.

 

تولید زاج سبز

زاج سبز مانند دیگر انواع زاج نظیر زاج سفید و زاج سیاه در طبیعت یافت می شود اما حاوی عناصر و مواد ناخواسته و گاهی سمی است. برای تولید زاج سبز به روش شیمیایی و در صنایع  ، سه روش مختلف وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  1. بیشترین میزان تولید زاج سبز در صنعت ذوب آهن و تولید فولاد است. در این صنعت به دلیل عبور آهن از حمام اسید ، سولفات آهن تولید می شود
  2. دومین روش تولید زاج سبز از طریق اکسیداسیون پیریت آهن ( یک سنگ معدنی که از آهن و گوگرد تشکیل شده است) می باشد.
  3. همچنین در صنعت تولید دی اکسید تیتانیوم هم ، در فراینده سولفاته کردن ، مقادیری فروس سولفات بدست می آید.

 

کاربرد و موارد مصرف

مصارف سنتی

این ماده در صنایع گوناگونی همچون کشاورزی ، پزشکی ، تصفیه آب آشامیدنی ، پرورش دام و طیور و طب سنتی کارایی دارد. در گذشته های دور از آن به عنوان جوهر و برای رنگرزی پشم ، سیاه کردن چرم و رنگرزی پارچه استفاده می کرده اند.

کاربرد صنعتی

در صنایع مختلف از زاج سبز به عنوان ماده اولیه در تولید ترکیبات آهن استفاده می شود. سولفات آهن یک ماده خورنده است و در تولید سیمان برای حذف کرومات استفاده می شود. همچنین در صنعت تولید روی و آبکاری فلزات کاربرد زیادی دارد.

کشاورزی

کود زاج سبز ارزان ترین کود کشاورزی برای تامین کمبود آهن گیاهان است. گیاهان در صورت کمبود آهن دچار زردی و ضعف می شوند و محصول دهی آنها کاهش می یابد. با استفاده از کود زاج سبز می توان کمبود آهن و زردی گیاهان و درختان را درمان کرد.

پزشکی

کاربرد پزشکی این محصول به عنوان مکمل آهن است. پزشکان آن را برای بیماران که به دلایل مختلف نظیر ضعف در جذب آهن غذا ، بارداری ، خونریزی شدید دوران قاعدگی و همودیالیز دچار کمبود آهن می شوند تجویز می کنند. همچنین برای نوزادان با وزن کم هم مفید است. طبق براورد ها ، قرص سولفات اهن در سال ۲۰۱۷ با بیش از هشت میلیون نسخه ، نود و دومین داروی رایج در کشور آمریکا بوده است.

رنگریزی

زاج سبز برای رنگرزی تزئینی بتن ، سنگ آهک ، ماسه و چوب افرا بکار می رود.

 

خرید کود زاج سبز

کود زاج سبز به عنوان ارزان ترین و پایدارترین کود آهن برای استفاده در باغات و زمین های کشاورزی استفاده می شود. کارخانه تولید سولفات آهن کانی کاو ، بزرگترین تولید کننده کود سولفات آهن کشاورزی برای مصرف به صورت چالکود و محلول پاشی در باغات پسته و میوه و زمین های کشاورزی سبزیجات و صیفی جات ، این محصول را به صورت کیسه ای و با کیفیت و قیمت مناسب عرضه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!