زاج سفید

زاج سفید, Potassium alum, فواید و عوارض زاج سفید چیست, خواص زاج سفید برای

زاج سفید | زاج عطاری | سولفات آلومینیوم پتاسیم | آلومPotassium alum

زاج سفید چیست؟

زاج سفید یکی از ترکیبات سولفات آلومینیوم با فرمول ساختاری سولفات آلومینیوم پتاسیم است. زاج در لاتین با نام آلوم Alum شناخته شده و انواع گوناگونی نظیر زاج پتاسیم ، آهن ، آمونیوم و … دارد. زاج سفید که به زاج عطاری هم شهرت داشته و کاربرد های درمانی دارد ، از نوع زاج آلومینیوم با فرمول KAl(SO4)2 است.

خواص زاج سفید

زاج با خلوص بالا بیشتر در بخش صنعت کاربرد دارد. صنعت تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب مهم ترین مصرف کننده زاج سولفات آلومینیوم است که از آن به عنوان یک ماده منعقد کننده جهت جداسازی ذرات معلق استفاده می نماید. همچنین در صنعت تولید کاغذ نیز به میزان فراوانی در سراسر جهان مصرف می شود. اما زاج سفید خواص بهداشتی هم دارد که از این نظر در طب سنتی مصرف می شود. برخی از خواص زاج عبارتند از:

خواص زاج سفید برای عرق

زاج هم مانند دیگر ترکیبات آلومینیم ، خاصیت تنگ کنندگی منافذ پوست را دارد. این ویژگی همچون خاصیت مواد آلومینیومی موجود در دئودورانت عمل کرده و میزان تعریق زیر بغل و دیگر اندام را کاهش می دهد.

خواص زاج سفید برای عفونت

زاج تا حدودی خواص میکروب کشی دارد به همین دلیل از آن برای عفونت زدایی محیط های مرطوب بدن نظیر دهان ، رحم و … استفاده می شود. خانم ها بعضا از زاج برای موارد بهداشتی استفاده می نمایند ولی با توجه به عوارض زاج سفید ، بهتر است برای این منظور با پزشکان یا اطباء سنتی مشورت نمایند.

زاج سفید, Potassium alum, فواید و عوارض زاج سفید چیست, خواص زاج سفید برای,

زاج سفید چگونه تولید می شود؟

تولید زاج با تولید سولفات آلومینیوم متفاوت است. اصولا زاج یک ماده معدنی می باشد که به صورت مستقیم یا فراوری شده عرضه می گردد. زاج معدنی موجود در پوسته زمین ، آلونیت نام دارد که معمولا برای بهبود کیفیت ، آن را پخته و پودر می کنند. جهت تولید زاج سفید می توان از نوعی خاک رس به نام بوکسیت هم استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!