سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید, Sodium hydroxide, هیدروکسید سدیم چیست, قیمت هیدروکسید سدیم

سدیم هیدروکسید چیست؟

سدیم هیدروکسید Sodium hydroxide که در فارسی با نام سود سوز آور و در انگلیسی با نام کاستیک سودا هم نامیده می شود به دو صورت سود مایع و سود جامد (پرک و گرانول) قابل تولید است. نام سدیم هیدروکسید برگرفته از مواد تشکیل دهنده آن یعنی یون های سدیم و هیدروکسید می باشد. این ترکیب یکی از مهمترین مواد شیمیایی مورد مصرف در زندگی امروزی و ماده ای به شدت قلیایی است به حدی که می تواند سبب ایجاد سوختگی های شیمیایی بر روی پوست بدن انسان شود. هیدروکسید سدیم با اسید ها واکنش نشان داده و آب و نمک تولید می نماید و در صنایع مختلف مانند تولید پارچه ، پتروشیمی ، کاغذ ، تصفیه آب ، صابون سازی و … مصرف می شود.

مشخصات سدیم هیدروکسید

فرمول شیمیایی : NaOH

ph سدیم هیدروکسید : ۱۴

نقطه ذوب : ۳۱۸ درجه سانتیگراد

نقطه جوش : ۱٫۳۸۸ درجه سانتیگراد

چگالی : ۲٫۱۳ گرم بر سانتیمتر مکعب

ظاهر : مایع شفاف – جامد سفید رنگ

اسامی لاتین : Sodium hydroxide – Caustic soda – Lye

اسامی فارسی : سو سوز آور – کاستیک سودا – سود مایع – سود جامد

کاربردهای سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید به دلیل قلیایی بودن با اسید های مختلف نظیر اسید سولفوریک ، اسید کلریدریک و … واکنش داده و آنها را خنثی می نماید به همین دلیل از این ماده جهت خنثی سازی اسیدها و تولید نمک های شیمیایی و نیز به منظور تنظیم پی اچ مواد گوناگون استفاده می شود. هیدروکسید سدیم همچنین با اکسید های اسیدی مانند اکسید گوگرد نیز واکنش داده و آنها را خنثی می نماید به همین علت در صنایع پتروشیمی و استخراج نفت خام کاربرد فراوانی دارد. در صنایع تصفیه آب و فاضلاب نیز از آن برای تنظیم اسیدیته استفاده می نمایند.

از جمله ویژگی های منحصر به فرد هیدروکسید سدیم ، قدرت چربی بری و رسوب زدایی این ماده است به طوری که به راحتی پیوندهای چرب را تجزیه می نماید. این ویژگی سبب شده تا امروزه ، سود سوز آور مهمترین ماده در ساخت صابون محسوب شده و درصدی از آن در تولید مواد شوینده مورد مصرف قرار گیرد.

در صنایع غذایی از سدیم هیدروکسید به شکل گسترده ای استفاده می شود. با توجه به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا مبنی بر قابل استفاده بودن این ماده در صنایع خوراکی ، هیدروکسید سدیم در تولید شکلات و کاکائو ، صنایع لبنی ، شستشوی میوه و سبزیجات ، تولید نوشابه و بستنی ، تلخی گیری زیتون و … کاربرد دارد.

فروش سدیم هیدروکسید

گروه کانی کاو یکی از بزرگترین و معتبر ترین تامین کننده های هیدروکسید سدیم در ایران می باشد. ما سابقه طولانی در تامین و فروش سود مایع و سود جامد داخلی و صادراتی به کارخانجات ، تولید کنندگان و بازرگانان گرامی داریم. تامین سود مایع از پروشیمی های کشور نظیر سود مایع پتروشیمی اروند از طریق حواله بورس به صورت فله و بشکه شده و نیز سود جامد با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از جمله تخصص های ما می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سدیم هیدروکسید و یا خرید این محصول با بخش بازرگانی کانی کاو تماس حاصل نمایید.

One thought on “سدیم هیدروکسید

  1. شیخی :

    سلام من یک عدد کیسه ۲۵ کیلوگرم سود پرک خالص برای تولید صابون دست ساز میخواهم اگه امکان داره برای من قیمت بفرستید .
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!