سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیوم چیست, فروش سولفات آلومینیوم, خرید سولفات آلومینیوم, تولید سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیم,

فروش سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد تولید شده در کارخانه کانی کاو به صورت پودری و محلول در آب و با کیفیت بسیار عالی تولید شده و در بسته بندی های ۲۵ کیلوگرمی و یا سفارشی به فروش می رسد. اهمیت بسیار بالای سولفات آلومینیم در صنعت تصفیه آب سبب شده تا بخش عمده ای از محصول تولیدی در کارخانه کانی کاو به کشور های همسایه و بخصوص عراق صادر گردد. همچنین میزان زیادی از فروش سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد به تصفیه خانه های شهری ، کارخانجاتی که فاضلاب آلوده کننده تولید می کنند و استخرهای شنا می باشد. صنایع کاغذ سازی نیز از جمله اصلی ترین خریداران سولفات آلومینیم هستند.

ویدیو کارخانه تولید سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم چیست

سولفات آلومینیوم یک ماده شیمیایی محلول در آب با فرمول ساختاری Al2(SO4)3 است. این ماده به دلیل دارا بودن انرژی خاصی بین مولکول های خود به عنوان عامل منعقد کننده برای تصفیه آب و فاضلاب مصرف می شود. در کشور ما سولفات آلومینیوم را با نام زاج سفید هم می شناسند و از آن به عنوان ماده ای ضد تعریق استفاده می کنند. در زبان لاتین نیز آن را آلوم می نامند.

سولفات آلومینیم یک نمک آلومینیوم است که به صورت خشک یا مایع قابل تولید است. همچنین آبپوش های مختلفی از آن نیز وجود دارد. این محصول به دلیل پی اچ پایین ، دارای خاصیت اسیدی بوده و در طبیعت نیز به شکل بسیار نادری یافت می شود که به آلونوژن معروف است. آلومینیوم سولفات کاربرد های زیادی در صنایع نساجی و تولید دارو دارد. از نظر شیمیایی زاج سفید می تواند به صورت کریستال سفید با ساختار مونو کلینیک و نیز حالت پودری تولید شود و از حالت پایداری برخودار است. خاصیت اسیدی آن که سبب ایجاد پی اچ ۲ شده هم به خاطر یون سولفات می باشد. این محصول را می توان از واکنش دادن برخی نمک های آلومینیم نظیر هیدروکسید آلومینیوم با اسید سولفوریک تولید نمود. اگر سولفات آلومینیم (زاج سفید) را در دمایی بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی گراد حرارت دهیم ، این ماده به آلومینا (هیدروکسید الومینیوم) و تری اکسید سولفور تجزیه می شود. سپس با آب ترکیب شده و نمک های هیدراته ترکیبات مختلف را می سازد.

واکنش تجزیه شدن آن در دمای بیش از هفتصد درجه سانتی گراد به شرح زیر است:

۲Al2(SO4)3 → ۲Al2O3 + 6SO2 + 3O2

سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیوم چیست, فروش سولفات آلومینیوم, قیمت سولفات آلومینیوم, خرید سولفات آلومینیوم, تولید سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیم,

 

جدول مشخصات فیزیکی و شیمیایی

فرمول مولکولی Al2(SO4)3
وزن مولکولی۳۴۲٫۱۵ گرم بر مول (خشک پودری)

۶۶۶٫۴۴ گرم بر مول (کریستال آبدار)

چگالی۲٫۶۷۲ گرم بر سانتیمتر مکعب (خشک پودری)

۱٫۶۲ گرم بر سانتیمتر مکعب (کریستال آبدار)

حالت فیزیکیپودر سفید رنگ
انحلال پذیریدر آب ، الکل و اسید های رقیق
اسیدیته۳٫۳ – ۳٫۶

تولید سولفات آلومینیوم

تولید سولفات آلومینیوم با کیفیت مناسب از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا اگر دارای کیفیت قابل قبولی نباشد ، در زمان مصرف در صنایع مهمی همچون تصفیه آب آشامیدنی و تولید کاغذ ، عملکرد مناسبی نخواهد داشت. سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد تولیدی در کارخانه کانی کاو دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و سالانه حجم زیادی از آن به کشور های همسایه صادر می شود در نتیجه منطبق با آنالیز های اعلام شده می باشد.

روش تولید سولفات آلومینیم از طریق حرارت دادن خاک بوکسیت به منظور تولید آلومینا (هیدروکسید آلومینیوم) است. سپس آلومینا را با اسید سولفوریک واکنش داده و در آخر آن را تصفیه می کنیم تا سولفات آلومینیوم با کیفیت و خالصی به دست آید. این محصول در کیسه های ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرمی بسته بندی می شود.

۲Al(OH)3 + 3H2SO4 → Al2(SO4)3 + 6H2O

یک روش مستقیم نیز برای تولید زاج سفید وجود دارد که معمولا در آزمایشگاه ها انجام شده و در حجم انبوه نمی توان این محصول را از طریق آن تولید نمود. در این روش فلز خالص آلومینیوم در داخل اسید سولفوریک داغ حرارت داده می شود:

۲Al + 3H2SO4 → Al2(SO4)3 + 3H2

سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیوم چیست, فروش سولفات آلومینیوم, قیمت سولفات آلومینیوم, خرید سولفات آلومینیوم, تولید سولفات آلومینیوم, سولفات آلومینیم,

مصارف و کاربردهای سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم تصفیه آب

مهم ترین ویژگی این ماده ، خاصیت انعقادی آن است به این معنی که در صورت ترکیب با آب ، همانند یک تور ، کلیه مواد معدنی و آلودگی های موجود در آب را گیر انداخته و ته نشین می کند تا بتوان آن را به راحتی از آب خارج کرد. در صورتی که از آلومینیوم سولفات با کیفیت برای این منظور استفاده شود ، می توان حتی تا ۹۹ درصد آلودگی های موجود در آب را از بین برد. کاربرد این ماده در تصفیه آب آشامیدنی ، آب استخر های شنا و فاضلاب صنعتی کارخانجات است.

سولفات آلومینیوم در استخر

آلودگی های مختلف نظیر چربی و مواد آلی موجب کدر شدن آب استخر می شود. سولفات آلومینیم را به عنوان یک منعقد کننده قبل از فیلتر ها اضافه می کنند تا کدورات منعقد شده توسط فیلتر ها جذب گردد. این ماده خاصیت اسیدی دارد بنابراین به همراه آن از مواد قلیایی نظیر سود مایع یا جوش شیرین استفاده می شود تا پی اچ آب استخر تنظیم گردد.

سولفات آلومینیوم در کشاورزی

آهکی بودن خاک کشاورزی سبب می شود گیاهان قادر به جذب و برخورداری از مواد مغذی موجود در خاک و کود های کشاورزی نباشند. با توجه به اینکه سولفات آلومینیم یک ماده اسیدی است ، می توان با استفاده از آن پی اچ خاک را کاهش داده و تاثیر آهک را از بین برد و موجب افزایش حاصلخیزی خاک شد.

با وجود کاربرد های اصلی آلومینیوم سولفات که ذکر شد ، ولی از این ماده در تولید نمک های آلومینیوم ، ضد آب کردن بتن ، تولید کاغذ و تهیه فوم های آتش نشانی هم استفاده می شود.

سولفات آلومینیوم آتش نشانی

سولفات آلومینیم (زاج سفید) با بی کربنات سدیم (جوش شیرین) واکنش داده و فوم آتش نشانی که در کپسول های اطفاء حریق وجود دارد را تولید می کند. گاز دی اکسید کربن در داخل فوم تولید شده گرفتار می شود و یک لایه ضخیم را بر روی سوخت های هیدروکربنی ایجاد می کند. این لایه مانع از رسیدن اکسیژن به آتش می گردد. البته فوم تولید با زاج سفید برای استفاده جهت اطفاء حریق حلال های قطبی نظیر الکل ها مناسب نیست زیرا ساختار آن تجزیه می شود.

Al2(SO4)3 + 6NaHCO3 → ۳Na2SO4 + 2Al(OH)3 + 6CO2

ایمنی و نگهداری

سولفات آلومینیم جاذب رطوب است و در صورت جذب آب ، کریستال های آن بهم چسبیده و سفت می شود. این ماده باید در کیسه های PVC ضد آب و در محلی خشک و خنک و به دور از مواد قلیایی و ناسازگار نگهداری شود.

زاج سفید به صورت موقتی تاثیری بر سلامت انسان ندارد ولی در مورد افرادی که تماس دائمی با آن دارند نظیر کسانی که در کارخانجات تولیدی این محصول فعال هستند ، تحریکات پوستی خفیفی گزارش شده است. بهتر است از تماس این ماده با بدن ، بخصوص بافت های حساس نظیر چشم جلوگیری شود.

مطالب مرتبط

2 thoughts on “سولفات آلومینیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!