فرمول آهک

فرمول آهک

فرمول شیمیایی آهک چیست

فرمول آهک نشان دهنده نوع و ساختار مولکولی آهک است. سنگ آهک موجود در معادن طبیعی ، ساده ترین نوع آهک است که فرمول شیمیایی آن به صورت کربنات کلسیم می باشد. اهک گونه های بسیار متنوعی دارد و علاوه بر انواع طبیعی آن ، به صورت صنعتی هم قابل تولید و فراوری است. برای آشنایی با فرمول آهک در ادامه با ما همراه باشید.

فرمول آهک خام (سنگ آهک)

فرمول شیمیایی سنگ آهک خام به عنوان ماده اولیه در تولید این محصول به صورت کربنات کلسیم و با فرمول مولکولی CaCO3 است. سنگ آهک طبیعی دارای ناخالصی های زیادی می باشد. در این ماده ناخالصی هایی مثل گاز کربنیک ، منیزیم و آهن وجود دارد و می توان آن را خالص سازی کرده و یا به صورت پودر سنگ ، کلوخه ، میکرونیزه و سنگ های درشت تولید نمود.

فرمول شیمیایی آهک خامCaCO3
منبعاستخراج از معادن آهک و کربنات کلسیم
کانی های مشابهمرمریت ، تراورتن ، کلسیت
حالت فیریکیسنگ ، کلوخه ، پودر

فرمول دولومیت

دو نوع سنگ آهک در طبیعت وجود دارد. نوع معمولی آن فرمول شیمیایی کربنات کلسیم دارد اما نوع دیگر که به سنگ آهک دولومیتی معروف است ، حاوی یون منیزیم نیز می باشد. دولومیت همان کاربرد ها و مشخصات سنگ آهک معمولی را دارد اما خلوص کمتری دارد.

فرمول شیمیاییCaMg(CO3)2
ساختارکریستالی سه ضلعی
رنگسفید ، خاکستری ، صورتی

فرمول شیمیایی آهک زنده

آهک زنده یا آهک پخته از پخت سنگ آهک خام و خالص نمودن آن بدست می آید. آهک پخته شده همان آهک خالص فراوری شده است که ناخالصی های مختلف موجود در آن جدا می شود. با عمل پخت که روی اهک انجام می دهیم در حقیقت یک واکنش شیمیایی روی آن ایجاد می نماییم تا مواد ناخواسته جدا گردد. در نتیجه این فرایند ، فرمول سنگ آهک که کربنات کلسیم بود به فرمول آهک زنده که اکسید کلسیم با ساختار CaO است تبدیل خواهد شد. البته با توجه به اینکه دمای ذوب اهک در حدود نهصد درجه است ، بنابراین باید حرارت زیادی به آن اعمال نماییم. فرمول شیمیایی آهک زنده بسیار ناپایدار می باشد و اگر با آب تماس یابد به سرعت فرمول آن تغییر خواهد نمود.

فرمول شیمیاییCaO
وزن مولکولی۵۶٫۰۷۷۴ گرم بر مول
دمای ذوب۲,۶۱۳ درجه سانتی گراد
ساختارکریستالی مکعبی
حالت فیزیکیکلوخه یا پودر سفید رنگ

فرمول آهک هیدراته

آهک هیدراته یکی از پایدارترین حالت های اهک است. آهک هیدراته از ایجاد یک تغییر شیمیایی در آهک زنده ایجاد می شود. برای انجام این فرایند ، باید آهک زنده با آب ترکیب شود تا یون هیدروکسید جذب نماید. بنابراین فرمول آهک زنده که به صوت اکسید کلسیم است به فرمول شیمیایی هیدروکسید کلسیم به صورت Ca(OH)2 تغییر می نماید که همان آهک هیدراته است. این محصول با اسامی دیگری از جمله آهک شکفته ، آهک آبخورده یا آهک مرده هم معروف است و از نظر ظاهری به صورت پودری سفید رنگ می باشد. آهک هیدراته کاربرد های گسترده ای در ساختمان سازی ، تولید کاغذ ، فولاد سازی ، تصفیه آب و فاضلاب و سولفورزدایی نیروگاه ها دارد.

فرمول شیمیاییCa(OH)2
وزن مخصوص آهک هیدراته۷۴٫۰۹۳ گرم بر مول
چگالی۲٫۲۱۱ گرم بر سانتی متر مکعب
انحلالنامحلول در آب خالص
ساختارشش ضلعی کریستالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!