پارافین ژله ای

پارافین ژله ای چیست, شمع ژله ای,

پارافین ژله ای چیست

پارافین ژله ای یکی از انواع پارافین شمع سازی فانتزی می باشد که صرفا جنبه تزئینی دارد. اما واقعا پارافین ژله ای چیست؟ این ماده به دلیل اینکه حاوی میزان بالایی چربی نسبت به دیگر انواع پارافین شمع سازی است ، ظاهری مایع و شفاف پیدا کرده و به پارافین شفاف هم معروف است. پارافین ژله ای به دلیل چربی زیاد ، سفت نمی شود و بنابراین باید در ظروف تزئینی مورد استفاده قرار گیرد. پارافین شمع سازی در انواع بسیار زیادی تولید می شود که ویژگی های متفاوتی دارند. تفاوت اصلی آنها در میزان روغن است. هر چه درصد روغن موجود در پارافین کمتر باشد ، اشک کمتری تولید می کند. در مورد پارافین ژله ای ، به دلیل اینکه باید حتما داخل ظروفی مانند لیوان قرار گیرد ، پس اشکی تولید نمی کند در نتیجه میزان بالای روغن موجود در آن اهمیتی نخواهد داشت.

پارافین ماده ای هیدروکربنی است که محصولی از صنایع پتروشیمی می باشد. این ترکیب در زمان تولید حاوی مقدار زیادی روغن است به همین علت آن را روغن معدنی هم می نامند. برای مصارف مختلف صنعتی و تجاری ، پارافین را روغن گیری می کنیم تا ویژگی های لازم را بدست آورد. بیشترین میزان روغن گیری معمولا برای مواردی همچون شمع سازی و پارافین تراپی انجام می شود. البته برخی شمع های نظیر پارافین کریستالی ، پارافین ژله و شمع های ارزان قیمت نیازی نیست روغن گیری زیادی صورت گیرد.

نکاتی که برای ساخت شمع ژله ای باید بدانید

مهم ترین موردی که سازندگان شمع از پارافین ژله ای سعی بر انجام آن دارند این است که شمع ژله دارای حباب نباشد. با اینکه وجود حباب در آن هیچ تاثیری بر کارایی شمع ندارد ، اما یکی از اصول مهم زیبایی این شمع ها ، نداشتن حباب است. این حباب ها به دلیل گیر افتادن هوا در پارافین ژله ای در زمانی که آن را گرم کرده و داخل ظرف تزئینی می ریزیم ایجاد می شود. روش اصلی در از بین بردن حباب ها به این صورت است که نباید اجازه دهید پارافین پس از انتقال به ظرف تزئینی سرد شود. برای این منظور آن را در کنار یک منبع گرما مثل بخاری برقی قرار دهید تا با رساندن حرارت به همه قسمت های آن ، کم کم حباب ها از بین بروند و یک شمع زیبا و یک دست ایجاد شود. نکته مهمی که در این زمینه باید رعایت شود این است که پارافین مذاب را به آرامی در داخل لیوان تزئینی بریزید. هر چه پارافین را آرام تر بریزید ، حباب کمتری هم تولید می شود.

نکته مهم دیگر در زمینه ساخت شمع ژله ای این است که پارافین ژله را نباید به صورت مستقیم حرارت داد. برای ذوب کردن این پارافین باید از روش بن ماری استفاده نماییم. در روش بن ماری ، آب را در داخل یک ظرف جوش می آوریم ، سپس یک ظرف دیگر را داخل آب جوش قرار داده و پارافین را درون آن می ریزیم. یکی از روش های رایج برای افزایش کیفیت شمع ژله ای ، ترکیب پارافین با اسید استاریک یا اسید استئاریک است. همچنین مراقب باشید زمانی که پارافین گرم و مذاب شده ، آب یا دیگر مایعات به آن افزوده نشود زیرا موجب کدر شدن شمع خواهد شد.

پارافین ژله ای چیست, شمع ژله ای,

آموزش مراحل ساخت شمع ژله

برای ساخت شمع با استفاده از پارافین ژله ای و دیگر انواع پارافین مایع و شل به ۳ ماده‌ی پارافین ، فتیله و ظرف تزئینی نیاز داریم. برای زیباتر شدن شمع می توان از وسایل تزئینی همچون عروسک ، گل مصنوعی ، سنگ زیره رنگی و … استفاده نمود ولی بکار بردن این موارد کاملا سلیقه ای است. با وجود اینکه پارافین ژله ایی حالت جامدی ندارد ولی برای حالت گیری راحت تر و بهتر در ظرف تزئینی باید گرم و شل شود. برای این کار همان طور که قبلا گفتیم ، باید از روش بین ماری استفاده نماییم. پس از ریختن پارافین در داخل لیوان تزئینی ، فتیله را در وسط آن قرار داده و با استفاده از یک وسیله نظیر گیره ، تا زمان سفت شدن شمع آن را ثابت نگه می داریم.

One thought on “پارافین ژله ای

  1. مهسا :

    سلام خسته نباشید‌. خیلی ممنون بابت اطلاعات کافی که در سایت قرار دادید.
    من یک سوال داشتم .
    اگر فیتیله ی شمع ژله ای بسوزه و به قسمت تزئینات داخل شمع برسه باعث سوختن و آتش گرفتنشون نمیشه ؟ ممنون میشم جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!