کربنات کلسیم

کربنات کلسیم, کربنات کلسیم چیست, فروش کربنات کلسیم, قیمت کربنات کلسیم,

فروش کربنات کلسیم

فروش کربنات کلسیم کلوخه ، پودری و میکرونیزه در دانه بندی های مختلف توسط کارخانه تولید کربنات کلسیم و آهک کانی کاو با ارزان ترین قیمت و بهترین کیفیت انجام می شود. این مجموعه با سابقه طولانی در زمینه تولید مواد معدنی و نیز کلسیم کربنات خام و فراوری شده ، از امکانات پیشرفته و به روزی نظیر آسیاب های سنگ شکن ، آسیاب بالمیل و سرند های با سایز های گوناگون برخوردار است. استفاده از این تجهیزات در کنار دانش فنی بخش تولید سبب شده تا فروش کربنات کلسیم کانی کاو به بخش های مختلف تولیدی نظیر صنایع ساختمانی ، رنگ سازی ، تولید کاغذ ، خوراک دام و طیور و … بخشی از نیاز کشور به این ماده معدنی ارزشمند و پر کاربرد را تامین نماید.

 

کربنات کلسیم چیست

کلسیم کربنات یکی از فراوان ترین مواد معدنی موجود در طبیعت با فرمول ساختاری CaCO3 است. نشانه مرغوب بودن این ماده در وجود درصد بالاتر کلسیم و مقدار کمتر ناخالصی در آن می باشد. کلسیم کربنات بخش بزرگی از بدن موجودات زنده از جمله اسکلت بندی را نیز تشکیل می دهد. کلسیم سازنده اسکلت بدن موجودات زنده است. معادن کلسیم کربنات امروزی در اثر ته نشین شدن بقایای آبزیان به مدت میلیون ها سال بوجود آمده اند به طوری که به آن پوسته صدف هم گفته می شود.

کربنات کلسیم که با نام سنگ آهک هم شناخته می شود در حقیقت همان آهک می باشد که با گاز کربنیک ترکیب شده است. کلسیم کربنات موجود در معادن بر اساس ساختار دارای انواع مختلفی همچون کلسیت ، آراگونیت ، سنگ آهک ، مرمریت ، گرانیت و … می باشد. از نظر شیمیایی هم این ماده دارای خاصیت قلیایی است و می توان با استفاده از آن اقدام به خنثی سازی اسید ها نمود.

فرمول شیمیایی کربنات کلسیمCaCO3
وزن مولکولی۱۰۰/۰۸۶۹ گرم بر مول
دمای ذوب – تجزیه۸۲۵ – ۱۳۳۹ درجه سانتی گراد
چگالی۲/۷۱۱ – ۲/۸۳ گرم بر سانتی متر مکعب
اpH۹
انحلال پذیریدر آب نامحلول است ولی توسط اسید های رقیق حل می شود

 

انواع کربنات کلسیم

کربنات کلسیم معدنی GCC

نوع معدنی کلسیم کربنات است که به اشکال مختلف در طبیعت یافت می شود. خلوص این ماده و میزان کلسیم آن بین ۴ تا ۹۹ است و قیمت ارزانی دارد. GCC از منابع طبیعی استحصال شده و می توان آن را کوبیده و در سایز های مورد نظر تولید کرد. از این محصول بیشتر در صنایع ساختمانی به صورت آهک استفاده می کنند. در صورتی که کلسیم کربنات در حرارت بالایی پخته شود ، ناخالصی های آن آزاد شده و انواع مختلف آهک تولید می گردد.

کربنات کلسیم رسوبی PCC

نوع سنتز شده و صنعتی کلسیم کربنات است که به صورت طبیعی در پوسته زمین وجود ندارد بلکه با استفاده از واکنش های شیمیایی آن را تولید می کنند. این ماده دارای خلوص بسیار بالا و بیش از ۹۹ درصد است. خلوص بسیار بالا و قیمت گران تر آن سبب شده تا در صنایع دارویی و غذایی که نیاز به مواد اولیه با کیفیت و عاری از سموم دارند بکار گرفته شود.

دولومیت

چنانچه محیط تشکیل سنگ کربناته حاوی مقادیر زیادی منیزیم باشد ، این منیزیم وارد ساختار شیمیایی آن خواهد شود و فرمول آن را به صورت کربنات کلسیم منیزیم تشکیل می دهد که به آن سنگ دولومیت می گوییم.

فرایند تولید پودر کربنات کلسیم در کارخانه

 

قیمت کربنات کلسیم

قیمت کلسیم کربنات بر اساس مالفه های مختلفی نظیر خلوص ، رنگ و سایز بندی آن مشخص می شود. هر چه دانه بندی مواد معدنی ریز تر باشد ، کاربرد گسترده تری داشته و می توان از آن در صنایع حساس تری استفاده نمود. با این حال تولید پودر کربنات کلسیم میکرونیزه در سایز های بسیار ریز دشوار است و هزینه و زمان بیشتری می طلبد به همین علت از قیمت بالاتری هم برخوردار می باشد.

از طرفی به دلیل اینکه PCC دارای کیفیت مرغوب تر و خالص تری نسبت به GCC برخوردار بوده و همچنین تولید آن مشکل است ، گرانتر از GCC می باشد. نوع بسته بندی و رنگ کلسیم کربنات نیز از دیگر عوامل ماثر در قیمت گذاری است.

 

کاربرد کربنات کلسیم

  • اصولا کلسیم کربنات به عنوان یک فیلر در تولید محصولات مختلف استفاده می شود. بیشترین کاربرد آن به شکل فراوری شده و به صورت آهک در صنایع ساختمانی است. از این ماده جهت تولید سیمان ، بلوک ، پودر سنگ و ملات ها استفاده می شود.
  • صنعت رنگ سازی دیگر زمینه مصرف کلسیم کربنات است و در تولید رنگ های پوششی بخصوص رنگ سفید کاربرد دارد. این محصول سبب سفیدی و درخشانی رنگ خواهد شد و بعلاوه بدلیل قیمت ارزان ، هزینه های تولید رنگ را هم کاهش خواهد داد.
  • بدن حیوانات نیازمند کلسیم است تا مانع از تحلیل رفتن و شکستن استخوان شود. همچنین کلسیم به بهبود گوارش نیز کمک می نماید. کربنات کلسیم خوراک دام بهترین منبع تامین کلسیم حیوانات اهلی است.
  • در صنایع خوراکی و دارویی از کلسیم کربنات به عنوان یک مکمل غنی کلسیم استفاده می کنند. البته نوع مصرفی در این صنعت باید کاملا خالص و فاقد آلودگی های مختلف باشد.
  • تولید کاغذ از کربنات کلسیم امروزه رواج زیادی یافته است. زیرا این امر مزایای مختلفی از جمله کاهش هزینه های تولید کاغذ ، افزایش استحکام در مقابل پارگی و در دسترس بودن همیشگی کلسیم کربنات دارد. افزایش مقاومت در برابر آب و جذب بهتر جوهر و رنگ از دیگر مزایای استفاده از کلسیم کربنات در تولید کاغذ می باشد.
  • کلسیم کربنات مهمترین فیلر (ماده پرکن) در صنعت تولید پلاستیک و پلیمر است. کربنات کلسیم پوشش دار یا کوتد در تولید انواع مواد پلاستیکی و پلیمری از قبیل PVC ، پلی پروپیلن ، PP و پلی استر ها کاربرد دارد. ردپای مواد کربناته به صورت گسترده ای در صنایع تولید لاستیک خودرو ، درزگیر ها ، لاتکس و دیگر محصولات لاستیکی و پلاستیکی وجود دارد.
  • به منظور تصفیه قند و شکر در زمان فراوری نیشکر و چغندر قند ، در فرایند استخراج شربت قند از فراورده های این سنگ معدنی برای حذف ناخالصی ها استفاده می کنند.
  • کلسیم کربنات ماده اولیه اصلی در تولید آهک است. اگر آن را در کوره های آهک پزی حرارت دهیم می توان انواع اهک از جمله آهک زنده و آهک هیدراته را تولید نمود.

کربنات کلسیم, فروش کربنات کلسیم, قیمت کربنات کلسیم, تولید کربنات کلسیم, کربنات کلسیم میکرونیزه, پودر کربنات کلسیم,

پودر کربنات کلسیم میکرونیزه

سنگ کربناته از هزاران سال قبل مهم ترین ماده در صنایع ساختمانی است اما به دلیل سایز درشت آن برای مصرف در دیگر صنایع و مشاغل مناسب نبود. بعد ها بشر با استفاده از تجهیزات مختلف ، آن را به سایز های کوچک تر خرد کرده و در تولید دیگر محصولات هم بکار برد. پودر کربنات کلسیم میکرونیزه با استفاده از آسیاب های مخصوص سنگ به ابعاد بسیار ریز خرد می شود به طوری که اندازه ذرات آن در حد میکرو متر تبدیل می گردد. انواع پودر میکرونیزه کربناته رایج و پرکاربرد بر اساس سایز به صورت کربنات کلسیم مش ۲۰۰ – ۴۰۰ – ۸۰۰ – ۱۵۰۰ – ۲۵۰۰ و ۳۵۰۰ است و هر چه این عدد بزرگتر باشد ، به معنی ریز تر بودن سایز ذرات پودر خواهد بود. این پودر میکرونیزه که به صورت غبار است ، کاربرد های زیادی در صنایع کاغذسازی ، تولید لاستیک و پلاستیک ، چسب سازی و … دارد.

 

حلال کربنات کلسیم چیست؟

حتما تا بحال دقت کرده اید که معمولا لوله های آب گرم ، دیگ های بخار ، کتری آب جوش و اتو دچار رسوب سفید یا زرد رنگی می شوند. این رسوب همان مواد کلسیمی موجود در آب است که به صورت کربنات کلسیم (آهک) وجود دارد و در اثر گرمای آب ، بر روی سطوح رسوب کرده و کار آنها را مختل می کند. بنابراین باید با استفاده از روش هایی اقدام به از بین بردن این رسوبات نماییم. بهترین روش ، استفاده از حلال کربنات کلسیم است. با توجه به این که این ماده یک ترکیب قلیایی می باشد ، در نتیجه توسط اسید های رقیق می توان آن را حل کرده و از بین برد زیرا سنگ های کربناته با اسیدها واکنش شیمیایی ایجاد کرده و حل می شوند.

برای مثال ، واکنش انحلال رسوبات کلسیم کربنات با سرکه (اسید استیک) به صورت زیر است:

CaCO3 + 2CH3COOH → Ca(CH3COO)2 + H2O + CO2

 

سوالات متداول

آیا کربنات کلسیم همان جوش شیرین است؟

خیر. جوش شیرین که در مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد دارای فرمول شیمیایی بیکربنات کلسیم است و با کلسیم کربنات تفاوت دارد.

اگر کربنات کلسیم غیر خوراکی را مصرف کنیم چه مضراتی دارد؟

اگر خاک کلسیم کربنات غیر خوراکی را مصرف کنید می تواند مضرات زیادی از جمله تورم ، افزایش میزان کلسیم در خون ، تهوع ، استفراغ ، یبوست ، افزایش تشنگی یا ادرار ، ضعف عضلانی ، درد استخوان ، گیجی ، کمبود انرژی یا احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

آیا کربنات کلسیم با آهک تفاوت دارد؟

کلسیم کربنات به ۲ صورت خام و پخته شده وجود دارد. نوع خام آن همان سنگ آهک است و تفاوتی با هم ندارند. اما این ماده با آهک پخته شده متفاوت است زیرا فرمول شیمیایی آن به اکسید کلسیم تغییر کرده است.

 

کارخانه تولید کربنات کلسیم کانی کاو

کارخانه کربنات کلسیم کانی کاو به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع های تولید کننده این ماده در کشور ، قادر به تولید کربنات کلسیم میکرونیزه با مش ۱۰۰ تا مش ۲۵۰۰ می باشد. سپس محصول در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی یا جامبوبگ بسته بندی شده و به نقاط مختلف کشور و یا جهت صادرات به کشور های همسایه ارسال می شود.

 

  منابع علمی:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Calcium-carbonate

https://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_carbonate

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!