۸ کاربرد سود مایع

کاربرد سود مایع

آشنایی با موارد مصرف سود مایع

سود مایع که نام مختصر ماده شیمیایی سود سوز آور مایع است ، یک ترکیب قلیایی پر کاربرد در بخش های مختلف صنعتی می باشد. سود مایع ویژگی های مفید فراوانی همچون چربی بری ، خنثی سازی اسید ها ، تنظیم پی اچ ، رسوب زدایی و … داشته و کاربرد آن در مشاغل مختلف گسترش یافته است. این محصول در کشور ما تولید شده و در اختیار صنایع مختلف قرار می گیرد. به همین علت در این مطلب به معرفی برخی صنایع که کاربرد سود مایع در آنها رواج دارد می پردازیم.

کاربرد سود مایع در تولید صابون

سود سوز آور برای بیش از دو قرن است که به عنوان ماده اولیه در تولید صابون و برخی شوینده ها استفاده می شود. توان بالای چربی بری سود مایع و غیر زیان آور بودن آن برای سلامت انسان سبب شده تا این محصول با درصد مشخصی در تولید تمام انواع صابون ها به کار گرفته شود.

کاربرد سود مایع در تصفیه آب و فاضلاب

در تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب ، انواع مختلف مواد شیمیایی استفاده می شود. سود سوز آور هم یکی از همین مواد شیمیایی است که تاثیرات مفیدی جهت تصفیه آب دارد. وجود فلزات سنگین و انواع باکتری های زیان آور سبب شده تا کاربرد سود مایع در این بخش نیز گسترش یابد. سود مایع همچنین می تواند با افزایش پی اچ ، اسیدیته آب را نیز تنظیم نماید.

کاربرد سود مایع در کاغذ سازی

بیشترین زمینه مصرف سود سوز آور در جهان به منظور تولید کاغذ می باشد. امروزه بر خلاف گذشته با ورود مواد شیمیایی به صنعت کاغذ سازی ، استفاده از چوب درختان در برای تولید کاغذ کاهش یافته است. سود مایع ۵۰ درصد در فرایند پالپینگ برای تولید خمیر کاغذ استفاده می شود. این ماده به منظور جدا سازی لیگنین از الیاف سلولزی و همچنین سفید شدن رنگ کاغذ کاربرد دارد.

کاربرد سود مایع در خوراکی ها و مواد غذایی

با وجود اینکه سود سوز آور یک ماده شیمیایی است اما از آن در صنایع غذایی هم استفاده می شود. کارخانجات تولید مواد لبنی ، نوشابه های گاز دار ، شکلات سازی و تهیه کاکائو و کارامل از کاستیک سودا در حجم زیادی سود می برند. همچنین محلول سود مایع برای پوست کنی شیمیایی میوه ها و شستشوی سبزیجات هم مصرف می شود.

کاربرد سود مایع

کاربرد سود مایع در صنایع فلزی

سود سوزاور خاصیت سایندگی بر روی فلزات دارد به همین علت از آن برای خالص سازی کانی های معدنی حاوی آلومینیوم استفاده می شود. امروزه برای تولید فلز آلومینیوم از سنگ معدنی بوکسیت ، از محلول غلیظ سود مایع ۵۰ درصد طی فرایند الکترولیت بهره می گیرند. سود سوز آور بر روی فلزات دیگری مانند روی و قلع که خاصیت آمفوتری دارند هم تاثیر دارد.

کاربرد سود مایع در تولید بتن

بتن دارای انواع گوناگونی بوده و مواد معدنی و شیمیایی مختلفی در تولید آن مصرف می شود. بتن معمولا از ترکیب سیمان ، شن و ماسه ، آب و برخی مواد دیگر تولید می گردد. نقش سود مایع در تولید بتن در هموژن کردن آن و جلوگیری از دو فاز شدن بتن است. همچنین در کاهش مصرف آب و بهبود کیفیت بتن هم نقش دارد.

کاربرد سود مایع در تولید سوخت

امروزه تحقیقات و فعالیت های زیادی در سراسر جهان بر روی تولید سوخت های بیولوژیک و غیر فسیلی انجام می شود. متانول از جمله مهمترین انواع سوخت های بیولوژیک است که سود مایع به عنوان کاتالیزور در تولید آن نقش دارد.

کاربرد سود مایع در مشاغل کوچک

همان طور که گفته شد ، سود سوز آور خواص منحصر به فردی در زمینه چربی بری و از بین بردن آلودگی ها دارد. در واقع سود مایع را می توان صابون خالص نامید. از همین روی ، برخی مشاغل کوچک مانند کارواش و قالیشویی ها از این ماده به عنوان یک شوینده قوی و ارزان قیمت استفاده می کنند. حتی مصرف خانگی کاستیک سودا به جهت شویندگی آن رو به گسترش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!